Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na wystawę zbiorową malarstwa i grafiki pięciu młodych artystek, którą dopełnią rzeźby spod ręki nestora polskiego performance’u Zbigniewa Warpechowskiego.
Tytuł wystawy nawiązuje do biblijnej przypowieści o pięciu pannach rozumnych i pięciu lekkomyślnych z Ewangelii św. Mateusza. Panny rozumne to: Julia Curyło z Warszawy, Aleksandra Prusinowska z Gdańska, Natalia Rybka z Katowic, Marcelina Groń i Joanna Kaucz z Wrocławia, a mężczyzna lekkomyślny to Zbigniew Warpechowski.
Twórczość artystek łączy powrót do malarstwa figuratywnego, każda z nich, mimo młodego wieku, reprezentuje wysoki poziom malarskiego rzemiosła i swoistą indywidualną wizję rzeczywistości. Natomiast rzeźby znanego w Polsce nestora sztuki performance – Zbigniewa Warpechowskiego, mają za zadanie być swoistym kontrapunktem do dzieł młodych artystek. Prezentowane na wystawie prace podejmują trzy motywy przewodnie: człowiek (w tym jego ciało oraz psychiczna i społeczna kondycja), kultura masowa i popkultura (symbolika, ikonografia), a także religia, mistyka i Bóg (nie tylko chrześcijański). Zaproszone artystki, jak i Warpechowski, w kolejnych dziełach, jasno deklarują własne, często bardzo odmienne, poglądy oraz wskazują przedmiot artystycznego komentarza.
Wernisaż wystawy uświetni koncert muzyczny, który niejako skomentuje wystawione dzieła, jego wykonawcami będą: Aleksander Mrożek, Jolanta Zakrzewska, Olga Marko.
wernisaż – 10 maja 2018, czwartek, godz. 18.00
miejsce: Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław