Galeria Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Śmigulskiego, artysty ważnego dla łódzkiej kultury, który w swoim dorobku ma już ponad trzydzieści wystaw indywidualnych. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Holandii i Szwajcarii.
Wystawa w Łódzkim Domu Kultury prezentuje szeroki wybór pejzaży tego artysty. Trzeba to koniecznie zobaczyć, choćby po to, by w niespokojnych czasach, znaleźć chwilę kontemplacyjnego wytchnienia. Natura stanowi tu źródło inspiracji. Jacek Świgulski stroni jednak od pocztówkowych truizmów. Wydobywa ukryte proporcje linii i płaszczyzn oraz niedostrzeżone zestawienia barw. Przedstawia surowy, intuicyjny obraz przyrody.
Uproszczone płótna zostawiają miejsce na oddech. Kolor mówi o temperaturze powietrza, sugeruje porę dnia i roku. Czasami całą opowieść pointuje zwięzłe pociągnięcie pędzla – czerwony odblask zachodzącego słońca w rzece lub jaśniejsza linia horyzontu między ciemnym granatem nieba i ziemi. Chodzi tu więc o uchwycenie konkretnego widoku, ale także wydobycie z niego uniwersalnej harmonii, często doprawionej kroplą poczucia humoru.
W tych pracach nic nie krzyczy, nie szarpie. Nic nerwowo nie domaga się uwagi. A jednak ich spokój rozsadza estetyczne schematy. Artysta rejestruje niepokojące, ale też niezwykle uwalniające zdziwienia tym, jak kompletny jest świat bez nas. Warto więc wchodzić w malowane przez niego widoki, choćby i po to, by sobie przypomnieć, że nie wszystkim musimy się martwić, nie o wszystko zabiegać, bo większość świata wokół, pięknie bez nas sobie radzi.
Jacek Świgulski – urodzony w 1977 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku. W trakcie studiów otrzymał stypendium rządu duńskiego. W latach 1997-2001 studiował także filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dwukrotnie został wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu artystów opublikowanym na łamach Rzeczypospolitej.
Jego malarstwo cechuje ekspresja wyrazu i można je przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. W swoim dorobku ma już ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, a w 2014 roku prezentował swoją sztukę na zbiorowej wystawie w Amsterdamie. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Holandii i Szwajcarii. Z powodzeniem od lat zajmuje się również edukacją plastyczną, prowadząc autorską pracownię plastyczną dla młodzieży i dorosłych oraz współpracuje z lokalnymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury W 2022 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, a w roku 2023 został nominowany do tytułu Osobowość Roku 2022.
wernisaż – 04 marca 2023, godz. 17.00
miejsce: Galeria Imaginarium, ul. Traugutta 18, Łódź
od: 04 marca 2023
do: 31 marca 2023